Pénz7 az Örömhír Általános Iskolában 2025. március 3-7 között
Március 3. és 7. között iskolánkban tematikus hetet, úgynevezett „Pénz hetet” tartottunk.
A hét során kicsit „lazább” volt az órarend, hiszen nem csak a tanórákon, hanem azon kívül is – kirándulásokon és rendhagyó tevékenységeken keresztül igyekeztünk ismét körbejárni a PÉNZ támáját minden osztályban.
A héten a felső tagozatosok részt vettek a Padlás színház előadásán Győrben, valamint Budapesten egy-egy kiállítást tekinthettek meg.
Sokféle módon közelítettük meg a témát:
A felső tagozatosoknak ruhacsereberét szerveztünk a takarékosság és az újrahasznosítás jegyében.
Matek órán az ötödikesekkel a terület és kerület számítása kapcsán pénzzel kapcsolatos feladatokat oldottak meg a gyerekek. Pl. Hogy ki tudják számítani, hogy mennyibe kerülne egy adott szőnyeg vagy egy szőnyeg tisztítása?
Magyarórákon az 5-8.osztályban a pénzzel, takarékoskodással, adóssággal kapcsolatos szólásokat, közmondásokat ismertünk meg. O.Nagy Gábor: Mi fán terem? című könyvéből olvastunk fel részleteket, amelyekből kiderült egy-egy szólás pontos jelentése, és annak keletkezése, változása. A 7. osztályban osztályfőnöki óra keretében Matyaseczné Márti tartott foglalkozást. Pénzügyi tudatosság, kölcsön, kamat, takarékosság témakörben. Társasjátékoztunk: otthonról hoztak be a hetedikesek Monopolyt, Gazdálkodj okosan!-t.
A hittan órákon a pénz hete alkalmából beszéltünk a pénzhez és főleg a gazdagsághoz és a szegénységhez való viszonyulásunkról a Máté 6,24-34 az 1Timóteus 6,6-10 valamint az 1Timóteus 6,17-19 alapján. Az óra keretein belül vázlatosan beszéltünk olyan bibliai szereplőkről is, akik az anyagi területen is Istenbe vetették bizalmukat, példát adva ezzel számunkra is.
Az angol órákon a következőképpen foglalkoztunk a pénz témájával:
– pénznemek bemutatása a világ különböző országaiból, árfolyamok az internet segítségével ( a gyerekek olyan lelkesek voltak, hogy behozták az iskolába az otthoni kincseket, még Afrikai pénzt is hoztak Sierra Leonéból, fontot, frankot, dollárt, eurót, stb.)
Matematika órán a bruttó és nettó jövedelem közötti különbséget beszéltük meg. Nyugdíj járulék, EU járulék , szja fizetés. Áfa fogalma, nagysága . A tanár úr készített egy Excel filmet. Ebben lehetett különböző befektetéseket csinálni. Bank, állampapír, tőzsde, vallalkozás stb. Néztük kinek hogyan gyarapszik a vagyona.
A negyedikesek is egy kicsit a Pénz7 -tel foglalkoztak. Feladatokat oldottak meg fabatkáért, amit átváltottunk az óra végén pontokra. Pénzzel, pénzköltéssel kapcsolatos szólásokat olvastak, pénzügyi tervezéssel, megtakarítással, pénznyelő szokásokkal ismerkedtek. Papírpénzen szereplő történelmi személyeket kellett felismerni. Ügyesen dolgoztak csapatmunkában.
Ének órán a 8. osztályban Liszt F. kapcsán beszélgettünk a vállalkozói és beosztotti munka előnyeiről és hátrányairól. A többi felsős osztályban és a 4. osztályban a régi paraszti élet ruhadarabjait vettük sorra/ szűr, csizma, népviselet/ különös tekintettel a fenntarthatóságra-egy életre szóltak.
Történelem órán a 7 és 8. osztályokban megbeszéltük az adórendszert, áfa, szja, jövedéki adó, tb. Az 5 és 6. osztályokban a pénz kialakulásáról néztünk videókat. A kicsiknek játékfilmet vetítettünk a pénzről.
Földrajz órán a 8. osztályban megnéztük videón a pénz nyomtatását, pénznemeket néztünk, beszéltünk a takarékosságról és a hitelekről. 7-ben a takarékoskodás módjairól, ki mire gyűjt. 6. és a két 5. osztályban a perselyekről, a zsebpénzekről, a házimunkáért kapott pénzekről beszéltünk. Minden osztályban szóba került a fenntarthatóság és mi a mi feladatunk.